strona główna
info o sitp
działalność oddziału
aktualności sitp
imprezy sitp
wydawnictwa sitp
wydawnictwa inne
kontakt
kontakt e-mail
 
deklaracja członkowska
deklaracja
członkowska
 
Promat
 
FireStop
 
Kwartalnik "Ochrona Przeciwpożarpwa"
 
Działalność Naszego Oddziału
ROK 2004
Karnawał czyli ... czas na zasłużoną nagrodę !!!

Po pracowitym i udanym roku, dbając o dobrą formę i co tu ukrywać "równowagę psychiczną", nowy należy rozpocząć od zabawy (to także należy przecież do naszych zadań). 20 lutego zapraszamy więc na Pierwszy w Szczecinie Bal Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa.
kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
Otwarcie balu i życzenia miłej zabawy... frekwencja dopisała...
kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
przybyło dużo gości... zabawa była szampańska.

Rzecz niezwykle ważna - dzwiękowe systemy ostrzegawcze....
W dniu 26 lutego 2004 roku w Zachodniopomorskim Centrum Edukacyjnym odbyły się warsztaty skierowane do właścicieli, zarządców obiektów, które niedługo będą podlegały obowiązkowi wyposażenia w dzwiękowy system ostrzegawczy - DSO. Prelegenci omówili normy, które system musi spełniać a przedstawiciele firmy BOSCH zaprezentowali rozwiązania zastosowane w systemie Praesideo.
kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
Prezentacja zainteresowała również media ... w kuluarach toczono ożywione dyskusje. Organizatorzy przygotowali konkurs i liczne niespodzianki.

Kolejne duże przedsięwzięcie....
W dniu 26 marca 2004 r., przy współudziale Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie zorganizowano na terenie Międzynarodowych Targów Szczecińskich kolejną poważną konferencję, tym razem dotyczącą niezwykle ważnego problemu ewakuacji z budynków. Wykłady konferencyjne obejmowały następujące zagadnienia:
- zasady eliminowania stanów zagrożenia życia w budynkach istniejących z uwzględnieniem możliwości spełnienia wymagań podstawowych w sposób inny niż określony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
- wymagania w zakresie zabezpieczeń technicznych oraz organizacji ewakuacji - zgodnie z regulacjami ww. rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów,
- przykłady przeszkleń oraz systemów lekkiej zabudowy jako biernych zabezpieczeń dróg ewakuacyjnych,
- zabezpieczenia instalacyjne dróg ewakuacyjnych - przykłady,
- dobrowolna certyfikacja usług z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Wykłady prowadzili wybitni specjaliści z wieloletnią praktyką - przedstawiciele Komendy Głównej PSP oraz członkowie Stowarzyszenia. Uczestnicy oczywiście otrzymali zbiór wygłoszonych referatów.
Konferencję uzupełnił pokaz dˇwiękowego systemy ostrzegawczego, prezentowanego przez Stowarzyszenie Bellsonic z Gdańska. Pokaz był kontynuacją prowadzonej przez Stowarzyszenie akcji informacyjnej skierowanej do właścicieli i zarządców obiektów, które niebawem będą musiały taki system posiadać.
kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
Konferencję otworzył Z-ca Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego - mł. bryg. mgr inż. Henryk Cegiełka Na brak zainteresowania jak zwykle nie mogliśmy narzekać
kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
Szczególni goście z dalekich stron Po teorii ...czas na prezentację systemu...

Pracujemy w laboratorium...
30 marca 2004 r. ośmioosobowa grupa Szczecińskiego Oddziału SITP miała przyjemność gościć w Laboratorium Palności Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu (Instytut posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji). Uczestnikom zajęć zaprezentowano stanowiska do badań pozwalających na określenie stopnia palności tkanin i materiałów budowlanych.
Członkowie Stowarzyszenia przywieˇli swój materiał do badania. Rezultaty były zaskakujące, pewnie dlatego, iż koledzy część badań przeprowadzili samodzielnie. Na zakończenie spotkania Pani Małgorzata Helwig - kierownik laboratorium omówiła dotyczące badania stopnia palności materiałów, które obowiązują w Unii Europejskiej.

Ze Świnoujścia do Kopenhagi...
W dniach 12-14.10.2004 r. prom POMERANIA płynący ze Świnoujścia do Kopenhagi gościł na swym pokładzie prawie 90 osobową grupę ludzi żywo zainteresowanych stałymi urządzeniami gaśniczymi wodnymi, a miało to miejsce dzięki warsztatom zorganizowanym przez Oddział Szczeciński Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, Komendę Wojewódzką i Miejską PSP w Szczecinie oraz firmę FIRE STOP ze Szczecina.
Konferencję zaszczycili swoją obecnością i wsparli merytorycznie przedstawiciele Zarządu Głównego SITP w osobach Pana Mariana Skaˇnika - prezesa Zarządu Głównego SITP oraz Pana Lucjana Myrdy - z-cy prezesa Zarządu Głównego SITP. Referaty wygłosili również st. bryg. mgr inż. Tadeusz Łozowski - pracownik Biura Rozpoznawania Zagrożeń KG PSP, kpt. mgr inż. Marcin Leszczak - pracownik CNBOP, Pan Tomasz Barańczyk - pracownik TUiR Warta S.A., oraz wysokiej klasy fachowcy z firm: FIRE STOP, DOM POMP, VICTUALIC, VIKING, HILTI, ATARA. Nie brakowało oczywiście kontrowersyjnych pytań i zaciekłych dyskusji.
Poza ciekawymi zajęciami warsztatowymi był również czas na zapoznanie się z urządzeniami przeciwpożarowymi funkcjonującymi na promie oraz zwiedzanie pięknej Kopenhagi, oczywiście pod opieką doświadczonych przewodników. Należy również wspomnieć o wizycie reprezentacji uczestników warsztatów w kopenhaskim metrze, które jest chlubą Duńczyków, powstało bowiem w przeciągu niespełna 6 lat i jest jedną z najnowocześniejszych kolei podziemnych na świecie.
Zaraz po przybiciu do Kopenhaskiego nabrzeża czekała na biorących udział w konferencji ciekawa niespodzianka, kapitan promu ogłosił próbny alarm pożarowy. Była więc zbiórka, opuszczenie tratw ratunkowych i przygotowanie kapsuł ratunkowych. Widok niezwykle ciekawy dla każdego obserwatora.
kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
Rozpoczęcie konferencji nastąpiło w budynku Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Szczecińskiej. Prezentacja "serca" SUG przez przedstawiciela firmy z Republiki Czeskiej.
kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
Kolejna część konferencji już na promie ...tu nieco wygodniej niż w drewnianych ławkach.
kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
Nnazajutrz spotkanie z najpiękniejszą Dunką. Humor dopisuje i podczas posiłków...w końcu tyle wrażeń.
kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
Skupienie na twarzach do ostatnich chwili. Najwytrwalsi zakończyli ten maraton w Lubiniu k/Międzyzdrojów.

 
 
Archiwalne: . 2012 . 2011 . 2010 . 2009 . 2008 . 2007. 2006 . 2005 . 2004 . 2003 . 2002 . 2001
 
 


Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział w Szczecinie ©2003,
webmaster